Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

05 Października 2014 uczestniczyliśmy w uroczystych obchodach 70 Rocznicy ludobójstwa OUN-UPA. Msza Święta zacząła się o godz. 13.00 w Kościele w Czerwonej Wodzie.

Potem nastąpił uroczysty pochód na cmentarz, gdzie została zainstalowana pamiątkowa płyta z nazwiskami 46 zamordowanych księży. Po poświeceniu odśpiewaliśmy wspólnie rotę.

 

W Czerwonej Wodzie koło Zgorzelca odsłonięto pierwszy w Polsce pomnik, który upamiętnia polskich kapłanów rzymskokatolickich pomordowanych na Kresach Wschodnich w latach 1943-44 przez nacjonalistów ukraińskich z UPA i SS Galizien. Na pamiątkowej tablicy zawarto nazwiska 84 księży. Zostali oni zabici przez wyznawców innego obrządku katolickiego.

Tablica ufundowana została przez osoby prywatne, a jej inicjatorem jest Alfred Janicki, zasłużony działacz kresowy. Umieszczone jak dotąd na niej nazwiska to dopiero połowa, bo zamordowanych duchownych było dwukrotnie więcej. Obok monumentu stworzono z drzew Aleję Pamięci. Każde drzewo dedykowane jest jednemu kapłanowi. Aleja tworzy kształt krzyża i jest żywym pomnikiem upamiętniającym ofiary ludobójstwa na południowo-wschodnich Kresach II Rzeczpospolitej.

-Myślę że dla naszego pokolenia to jest dobra lekcja historii. Ja nawet nie wiedziałem, że coś takiego się działo w XX wieku. Słuchałem uważnie wspomnień kresowiaków z tamtych chwil. Mówili, że słyszą do dzisiaj te straszne jęki, jak zabijano ludzi, nie tylko księży. Opowiadano mi, jak chowano się w stogu siana, żeby przeżyć. Teraz głośno to wspominają i proszą, by pamiętać o nich oraz o zabitych - mówi Łukasz Kujawa, młody mieszkaniec Czerwonej Wody.

W homilii podczas uroczystości odsłonięcia tablicy, ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zalewski poruszył paradoks mordu na Kresach Wschodnich. Do dziś bowiem historycy nie potrafią zrozumieć, jak to się dzieje, że ludzie z innego, ale także katolickiego obrządku albo prawosławni, potrafili zaatakować kościoły w niedzielę, dzień święty. I mordować kapłanów, ludzi zgromadzonych na Mszy Świętej. Napadali na nich także w Wigilię Bożego Narodzenia, napadali na kondukty żałobne, na wesela albo podczas procesji.

Tablica poświęcona katolickim duchownym, zamordowanym na Kresach podczas tzw. rzezi wołyńskiej to jedyny taki pomnik w Polsce.

 

 Copyright © 2024 Podolanie  Rights Reserved.