Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

 

 

 

dniu 31 lipca w Domu Kultury w Czerwonej Wodzie odbyły się obchody jubileuszu 25-lecia Zespołu Podolanie z Czerwonej Wody.

W uroczystości udział wzięli byli i obecni członkowie zespołu, założyciele, zaprzyjaźnione kapele i zespoły oraz zaproszeni goście. Obchody poprzedzone były mszą świętą w Kościele Parafialnym w Czerwonej Wodzie.

     Z tej okazji Burmistrz Gminy i Miasta Węgliniec Mariusz Wieczorek wraz z Przewodniczącym Rady Miejskiej Węglińca oraz Sekretarzem Gminy i Miasta w Węglińcu przekazali gratulacje i podziękowania wszystkim jego członkom za wysiłek oraz pracę jaką wkładają w działalność zespołu i za jego obecność w życiu kulturalnym i społecznym gminy. Życząc dalszego rozwoju, wzbogacania repertuaru o kolejne utwory i jubileusze, sukcesów scenicznych oraz wielu powodów do radości i dumy wręczył członkom zespołu pamiątkowe medale. Szczególne podziękowania złożył obecnej na uroczystości założycielce zespołu Pani Janinie Kramarzewskiej.

     Zespół Podolanie powstał w Czerwonej Wodzie w 1996 roku. Inicjatorem jego założenia był Alfred Janicki, swojej pomocy udzielała również Janina Kramarzewska (ekspatrianci z Kresów Wschodnich). Początkowa działalność zespołu polegała na organizacji wspólnych spotkań. Ich celem były próby odtworzenia słów i melodii pieśni "przywiezionych" z Kresów oraz wspomnienia życia - jak mówili pierwsi członkowie zespołu - "po tamtej stronie Buga".

     Pierwszy występ przed publicznością zorganizowano w 1996 r. w Węglińcu, z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, podczas uroczystej sesji Urzędu Gminy i Miasta. W ciągu swojej działalności skład zespołu się zmieniał. Opuszczały go osoby starsze, dołączały do młodsze - często krewni ekspatriantów. W 2006 roku zmieniono nazwę na "Podolanie" (wcześniejsza nazwa "Podolanki"). Wówczas kierownikiem została Halina Nakonieczna, a instruktorem muzycznym Mariusz Kutrowski. Obecnie zespół działa przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Węglińcu.

     Celem działania zespołu jest przede wszystkim kultywowanie i przekazywanie tradycji i zwyczajów, przywiezionych przez rodzimych mieszkańców Podola, aby zapewnić ciągłość w przekazie oraz uchronić te wartości od zapomnienia. Dzięki swojej działalności zespół starał się przyczyniać do ocalenia pewnej części niematerialnego dziedzictwa kultury, które bez takich inicjatyw może bezpowrotnie zaniknąć. Ponadto działalność artystyczna (śpiewanie i granie pieśni i piosenek) - prezentowanie przed publicznością własnego programu. Przygotowując się do występów scenicznych, zwracają uwagę na przekazanie autentycznych treści i form dawnego folkloru korzystając przy tym z materiałów źródłowych oraz ze wspomnień żyjących jeszcze najstarszych mieszkańców;

     Kolejnym celem działalności Podolan to działalność "kulinarna" - przygotowują tradycyjne potrawy kresowe, których receptury stworzyli przodkowie mieszkający jeszcze na Kresach Wschodnich. Potrawy przeznaczone są do degustacji w czasie organizowanych konkursów, przeglądów i uroczystości.

     Osiągniecia Zespołu

     Jednym z największych osiągnięć zespołu był trzykrotny udział w "Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych" w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą (2000, 2004, 2014) oraz zdobycie wyróżnienia.

     W 1999 roku uczestniczył zespół w "Wielkim Bałakaniu" - Ogólnopolskim Festiwalu Polszczyzny Lwowa i Kresów Południowo - Wschodnich. Zdobyli wówczas GRAND PRIX "za mistrzowską i profesjonalną prezentację programu w trakcie Festiwalu".

    Od 1997 roku zespół bierze udział w "Małej Wielkanocy", "Kolędnikach", "Święcie Chleba" - zajmując czołowe miejsca, zarówno zespołowo jak i zdobywając liczne wyróżnienia indywidualne.

     W 2004 roku otrzymali list gratulacyjny od Ministra Kultury "Za szczególne zasługi w upowszechnianiu kultury ludowej". W 2014 roku Minister Kultury odznaczył zespół medalem "Zasłużony dla Kultury Polskiej". I tego roku wydał swoją pierwszą płytę, na której znajduje się 18 utworów.

     Do osiągnięć zespołu można zaliczyć prezentację wykonywanych przez nich pieśni podczas Listy Przebojów Ludowych, której emisja odbywa się w każdą niedzielę na antenie Polskiego Radia Wrocław. Zespół Podolanie dwukrotnie brał udział w coniedzielnej rywalizacji zespołów ludowych, w której główną nagrodą jest nagranie płyty w studiu Polskiego Radia Wrocław. Pierwsza edycja zakończyła się uzyskaniem przez nich 5 miejsca, zaś druga 3.

     Wyróżnieniem dla zespołu było zaproszenie do występu w operze wrocławskiej w październiku 2009 roku. Tam zespół otrzymał listy gratulacyjne i z podziękowaniami od Wicemarszałka Województwa Dolnośląskiego, Stanisława Longawy.

    Zespół Podolanie  przez 25 lat realizując swoje zamiłowanie, współtworzą i pielęgnują najcenniejsze wartości kultury ludowej naszego regionu, województwa i kraju. W imieniu naszej społeczności gorąco dziękujemy założycielom oraz całemu zespołowi i składamy najserdeczniejsze gratulacje i życzenia, aby dorobek artystyczny Zespołu był dalej wzbogacany, służąc polskiej kulturze, a bliskie sercu melodie ubogacały nasze nie zawsze łatwe życie. Na dalsze lata działalności życzymy dobrego zdrowia, pomyślności w życiu osobistym i niegasnącej pasji twórczej.

LINK do artykułu.

 

 

 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

 Copyright © 2022 Podolanie  Rights Reserved.